„Rekomendacje PZPN Dotyczące Bezpieczeństwa Dzieci”.
Polski Związek Piłki Nożnej od lat konsekwentnie dokłada wszelkich starań, aby polska piłka nożna była bezpiecznym, przyjaznym środowiskiem dla wszystkich. Starania te nabierają szczególnego znaczenia w odniesieniu do dzieci. By wzmocnić ich ochronę, opracowano „Rekomendacje PZPN Dotyczące Bezpieczeństwa Dzieci”.
To obszerna publikacja przygotowana w oparciu o przepisy prawa, wewnętrzne regulacje i własne praktyki PZPN oraz wytyczne UEFA i FIFA. „Rekomendacje” zawierają wzory dokumentów, które mogą być wykorzystane w każdym klubie i każdej instytucji, wskazówki jak dbać o bezpieczeństwo dzieci, kodeksy dobrych praktyk dla wszystkich mających wpływ na środowisko, w którym funkcjonują dzieci, ale również narzędzia do wykrywania zagrożeń dla ich bezpieczeństwa i obniżenia ryzyka ich wystąpienia. Wskazują także środki i procedury, które umożliwiają reakcję na incydent.
Dlaczego przygotowaliśmy tę publikację? Na PZPN spoczywa szczególna rola, polegająca na tym, aby prawa dziecka w piłce nożnej były znane i przestrzegane. PZPN od początku powstania sukcesywnie wdraża i rozwija strategie wspierania rozwoju dzieci i młodzieży w sporcie. Dzieci nie są w pełni dojrzałe i na tyle świadome, by same mogły o siebie zadbać, przez co należy im się szczególna opieka i ochrona. Mając na uwadze, że tysiące dzieci i młodzieży regularnie trenuje piłkę nożną i ogląda rozgrywki piłkarskie, konieczne jest wzmocnienie ochrony dzieci w sporcie, w szczególności w piłce nożnej. Zamiarem PZPN jest zapewnienie dziewczynkom i chłopcom na każdym poziomie zaawansowania, bezpiecznego udziału we wszelkiego rodzaju aktywnościach piłkarskich, takich jak treningi, mecze, rozgrywki piłkarskie oraz wszelkiego rodzaju wyjazdy sportowe, obozy i zgrupowania.
Publikacja trafiła do Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, a także – wraz z listem od Prezesa Zbigniewa Bońka i Sekretarza Generalnego Macieja Sawickiego – do wszystkich 4360 klubów mających zgłoszoną co najmniej jedną drużynę dziecięcą lub młodzieżową.
Z treścią „Rekomendacji Bezpieczeństwa Dzieci” jako pierwsi zostali zapoznani partnerzy realizujący projekt UEFA Playmakers, bowiem ten dokument stanowi jeden z załączników do umowy, a kluby i szkoły partnerskie zobowiązały się do przestrzegania jego zapisów. Ma to na celu zapewnienie dzieciom odpowiedniej ochrony i bezpieczeństwa i jest jednym z wymogów UEFA.
Na bazie „Rekomendacji Bezpieczeństwa Dzieci” oraz materiałów od UEFA przygotowujemy w tej chwili kursy e-learningowe, które mają za zadanie podnosić i budować świadomość osób pracujących w piłce nożnej w różnych rolach w zakresie właśnie dbania o bezpieczeństwo dzieci.
Zachęcamy do pobrania „Rekomendacji Bezpieczeństwa Dzieci”, zapoznania się z publikacją i zdrożenia w Państwa organizacji.
Więcej na link: