15 marca 2019

Rusza trzecia liga na Mazowszu

  W ten weekend na boiska powrócą nasi trzecioligowcy. Po pierwszej rundzie w naszej grupie prowadzi Sokół Aleksandrów Łódzki. Druga w tabeli Polonia Warszawa traci do lidera siedem punktów, a znajdująca się o szczebel niżej Legionovia - osiem. Do walki o awans mogą włączyć się też będące na szóstym miejscu rezerwy Legii. Pozostałe nasze zespoły: Broń Radom, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Ursus Warszawa i Victorię Sulejówek czeka walka o utrzymanie.

  Polonia Warszawa po rundzie jesiennej jest najwyżej sklasyfikowaną drużyną z Mazowsza. Jednak Czarne Koszule od dłuższego czasu borykają się z olbrzymimi problemami organizacyjno finansowymi. Ciągły brak pieniędzy i kilkumiesięczne zaległości w wypłatach spowodowały że kilku zawodników złożyło wnioski o rozwiązanie kontraktu z winy klubu. Jako pierwszy z zespołem z Konwiktorskiej pożegnał się doświadczony defensor Rafał Zembrowski, a jego śladem mogą podążyć kolejni piłkarze. Z Polonią trenują za to Krystian Przyborowski (z Gwardii Koszalin) i Eryk Rakowski (z ŁKS-u Łomża).

  Legionovia pod wodzą nowego trenera – Marcina Sasala ma na pewno więcej szans na włączenie się do walki o awans do II ligi niż wyprzedzająca ją w tabeli o jeden punkt Polonia Warszawa. W legionowskim klubie po raz pierwszy od kilku lat w przerwie między rozgrywkami nie nastąpiło kadrowe „trzęsienie ziemi”. Z klubu odeszli tylko: Daniel Gołębiewski (do Żbika Nasielsk), Slaven Jurisa (do Dinama Pancevo ) i Grzegorz Mazurek (do Piasta Żmigród). Na ich miejsce pozyskano Karola Podlińskiego i Jakuba Kabalę (obu z drugoligowego Znicza Pruszków). Legionovia zainteresowana jest też Rafałem Zembrowskim (do niedawna Polonia Warszawa).

  Legia II Warszawa zakończyła okres przygotowawczy zgrupowaniem w Broku, podczas którego po trafieniach Piotra Cichockiego, Oskara Wojtysiaka, Macieja Rosołka i Łukasza Zjawińskiego, wygrała w Wyszkowie z Bugiem 4:0 i pokonała Ruch Wysokie Mazowieckie 1:0 , po golu Łukasza Zjawińskiego. W bramce rezerw wiosną zagra Arkadiusz Malarz, z którym o miejsce w składzie rywalizować będzie młodszy o … 23 lata Jakub Ojrzyński. Z Legii II odeszli: Kacper Wełniak (do Siarki Tarnobrzeg), Mikołaj Neuman (do KKS Kalisz), Mateusz Olejarka (do Stali Rzeszów), Kacper Pietrzyk (do Olimpii Grudziądz) i Mateusz Grudziński (do Victorii Sulejówek).

  Broń Radom bardzo wszechstronnie przygotowywała się do wiosennych rozgrywek. Trener Artur Kupiec urozmaicał swoim piłkarzom treningi zajęciami prowadzonymi wspólnie z mistrzynią świata w bikini fitness – Sylwią Sochą, czy też ze szkoleniowcem kadry juniorów kick boxingu – Włodzimierzem Trzeciakiem. Największym wzmocnieniem Broni jest pozyskanie bramkostrzelnego Przemysława Śliwińskiego z Oskara Przysucha, który już w meczach sparingowych potwierdził swoje umiejętności, zdobywając cztery gole. Cieszy też, że po przerwach spowodowanych kontuzjami, do składu radomskiej drużyny powrócili: Emil Możdżonek i Przemysław Nogaj. 

  Świt Nowy Dwór Mazowiecki przystąpi do rundy wiosennej z nowym trenerem – Markiem Brzozowskim (pracującym dotychczas z sukcesami w Escoli Varsovia, z którą m.in. awansował do CLJ). Do kadry dołączyli też nowi zawodnicy: Kamil Tlaga (z Lechii Tomaszów Mazowiecki) i Mikołaj Napora (występujący dotychczas w Błękitnych Stargard). Dojść może jeszcze Kamil Waśniowski, wypożyczony w pierwszej rundzie do Hutnika Warszawa. Z zespołu odeszli: Michał Steć (do Olimpii Zambrów), Dominik Witkowski (do MKS-u Przasnysz), Krystian Pałczyński (do Omegi Kleszczów) i Konrad Perzyna (do KS Raszyn). W ostatnim sparingu Świt zremisował na Bemowie z Polonią Warszawa 1:1.

  Ursus Warszawa zajmuje po jesieni miejsce tuż nad strefą spadkową. W stołecznym zespole wiosną zobaczymy kilku nowych piłkarzy: Krzysztofa Możdżonka (z Victorii Sulejówek), Pawła Jabłońskiego i Artura Dębca (obaj z Ożarowianki Ożarów Mazowiecki), Tomasza Wojcinowicza (ostatnio Legionovia), czy Marcina Bawolika (z Piaseczna). Z Ursusa odeszli Sebastian Bulik (do Pogoni Grodzisk Mazowiecki) i Piotr Ćwik (do KS Raszyn). Ostatni sparing nie był zbyt udany dla drużyny Arkadiusza Modrzejewskiego. Traktorki przegrały w Nasielsku z Legionovią 0:4. A już w pierwszej kolejce Ursus zmierzy się u siebie z liderem – Sokołem Aleksandrów Łódzki.

  Victoria Sulejówek po rundzie jesiennej znajduje się w tabeli tuż pod kreską. Trzeba jednak pamiętać, że zagrożona spadkiem z II ligi Olimpia Elbląg, w przypadku degradacji dołączy do naszej grupy trzecioligowców i powiększy grono spadkowiczów do IV ligi. Warto więc mierzyć trochę wyżej niż w „bezpieczne” piętnaste miejsce. Doświadczonego Wojciecha Wociala, w ataku wesprzeć ma powracający do drużyny z Pelikana Łowicz – Michał Dobkowski. Defensywę zespołu z Sulejówka wzmocnili Mateusz Grudziński (z Legii II Warszawa) i Kamil Krupiński (z Wisły II Płock). W pierwszym meczu Victoria Sulejówek zagra na swoim stadionie z Polonią Warszawa.

(mf)