1 sierpnia 2018

Turniej Małego Powstańca w Warszawie

 Już po raz jedenasty, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, odbył się piłkarski turniej „O Puchar Pamięci Małego Powstańca”.  

  Impreza ta, inspirowana jest przez Jerzego Piekarzewskiego, pomysłodawcę i organizatora wielu cennych akcji na rzecz sportu młodzieżowego, wielkiego miłośnika wszystkiego, co związane jest ze stołeczną Polonią i stadionem przy ul. Konwiktorskiej. 

 W turnieju od szeregu lat uczestniczą drużyny 14-letnich piłkarzy z zagranicy. W tym roku tradycyjnie 303 PSC Northampton, Fortuna Duesseldorf czy Karpaty Lwów (ubiegłoroczny triumfator), przybył zespół Hawks Doncaster oraz krajowe drużyny: AM Cracovia, , KS Soccer Słupno, KS Sokół Serock. Byli także piłkarze Akademii Sandecji Nowy Sącz, Wichra Kobyłka i oczywiście gospodarzy, MKS Polonia.

   Uroczyste otwarcie turnieju oczywiście przy Konwiktorskiej 6, miejscu na zawsze związanym z Powstaniem Warszawskim, odbyło się we wtorek 31 lipca. Dzień 1 sierpnia był kulminacyjnym dniem tego piłkarskiego święta : o17:00 – Godzina „W”, oznajmiana przez syreny – symboliczny moment zadumy i wiązanki kwiatów u stóp pomnika, upamiętniającego udział warszawskich dzieci w tym tragicznym dla miasta wydarzeniu.

   Niezmienne od lat przesłanie : ..to chwila, w której można przekazać młodemu pokoleniu najwyższe wartości, aby umiały sprostać wymaganiom rzeczywistości, w której żyjemy…. O by nasze dzieci nie musiały nigdy zamieniać stadionów sportowych na pola wojennych bitew!

 Trzydniowa batalia na płycie stadionu przy Konwiktorskiej, rozgrywana w tropikalnym upale, wyłoniła pary, które zagrały o najlepsze miejsca w ostatnim dniu tego pięknego turnieju, którego zakończenie przewidziano w czwartek. Podobnie jak w ubiegłym roku, w finale spotkały się zespoły Polonii Warszawa i Karpat Lwów i tym razem zwycięstwo odnieśli goście.

    Turniej jest prawdziwym piłkarskim świętem, obchodzonym w czasie ważnej dla miasta i narodu daty. Wszyscy uczestnicy wyjechali ze Stolicy z pamiątkami i bagażem wspomnień, które na pewno długo pozostaną im w pamięci.

(js)