28 listopada 2018

Turniej o Puchar Prezesa przedsionkiem kariery!

 Na warszawskim Bemowie rozegrano niezwykle ważny, doroczny turniej o puchar Prezesa MZPN w rocznikach 2005, 2006, 2007 i 2008, którego   uczestnikami są zespoły z Warszawy oraz reprezentacje OZPN-ów: Ciechanowsko – Ostrołęckiego, Płockiego, Radomskiego i Siedleckiego.   Głównym przesłaniem tych zawodów jest wyłowienie z szerokiej rzeszy młodych piłkarzy utalentowanych zawodników, których umiejętności można będzie szlifować już w renomowanych ośrodkach piłkarskich. Ubiegłoroczny turniej dostarczył wielu emocji, gdyż reprezentacje mazowieckich okręgów postawiły silne warunki faworyzowanych zespołom z Warszawy; nie inaczej było w tym roku.

    W pierwszym dniu grały młodsze reprezentacje okręgów i o ile w grupie rocznika 2008 brylowała młodzież warszawska, wygrywając wszystkie mecze z kompletem 15 punktów (bramki 16:1), o tyle druga w klasyfikacji drużyna z Siedlec ma powody do dumy; drugie miejsce i tylko jedna, honorowa porażka (0:2) ze zwycięzcą. Bardzo zacięta była rywalizacja o trzecie miejsce pomiędzy drużynami Warszawy II, Płocka i Radomia, które zdobyły po pięć punktów; ostatecznie o kolejności zadecydowały małe punkty, ale nie to było przecież w tej rozgrywce najważniejsze…  U najmłodszych było jeszcze ciekawiej. Co prawda wygrał także pierwszy zespół ze stolicy, ale kompletu punktów nie zdobył, gdyż uszczknęli je remisem koledzy z Płocka, zdobywcy drugiego miejsca. Na kolejnych lokatach Warszawa II i reprezentacja Okręgu Ciechanowsko-Ostrołęckiego, która wygrywając z pierwszym zespołem ze stolicy miała triumf na wyciągnięcie ręki, gdyby nie pechowa porażka z ekipą Siedlec, którą to zwycięstwo uchroniło od ostatniej lokaty.

     W drugim dniu turnieju, wśród roczników 2006 i 2007 widoczna już była dominacja zespołów warszawskich, które praktycznie między sobą rozdzieliły czołowe lokaty; próbowali im przeszkodzić w tym jedynie rówieśnicy z Siedleckiego OZPN, zdobywcy trzeciego miejsca w całym turnieju. Tak więc jesienny Puchar Prezesa Mazowieckiego ZPN pozostał w Warszawie. Warszawscy piłkarze zebrali też wszystkie indywidualne nagrody w młodszym roczniku : snajper Michał Korba, bramkarz Mikołaj Gorzela i najlepsi zawodnicy – Ede Bright oraz Karol Kosiorek wśród starszych. Do grona wybrańców dołączył także najlepszy strzelec 2006 – Oskar Tomczyk z Płocka i bramkarz – Łukasz Potrzebowski z Radomia.

  Całemu turniejowi bacznie przygląda się sztab szkoleniowy Mazowieckiego ZPN; mamy nadzieję, że notesy zapełnią się nazwiskami przyszłych gwiazd piłkarskiej murawy. A trzeba dodać, że na turniejach w bemowskiej hali w poprzednich latach widziane były tak znane postacie jak Cezary Kucharski, Piotr Włodarczyk czy Piotr Mosór, których synowie sygnowali swoją futbolową przygodę właśnie tutaj…

A oto komentarz Marcina Sasala, dyrektora sportowego MZPN :

   – Puchar Prezesa to cykliczny turniej odbywający się na Mazowszu od kilkunastu lat, zaś w obecnej formule od 2012 roku. Jego celem jest przede wszystkim selekcja zawodników do reprezentacji Mazowsza, oraz wyszukiwanie i obserwacja utalentowanych chłopców zarówno z Warszawy, jak i małych miejscowości, klubów z Mazowsza. Rywalizacja na poziomie wojewódzkim turnieju zmusza  okręgowe związki, tworzące swoje reprezentacje, do głębszej selekcji na swoim terenie i organizacji zgrupowań selekcyjnych u siebie . Corocznie w turnieju uczestniczy około 330 zawodników z czterech roczników. Korzyści są obopólne:  zawodnicy promują się, eksponując swoje (niemałe już) umiejętności a inni mogą zobaczyć, ile im jeszcze brakuje do wymaganego poziomu. Najmłodsi mają szanse jeszcze przez cztery lata potrenować, aby dokonać  progresji swoich umiejętności przed corocznym startem w turnieju selekcyjnym. Trenerzy odpowiedzialni za dany rocznik mają możliwość obserwacji zawodników oraz ich postępów w porównaniu z innymi, czołowymi zawodnikami.

  Wszyscy zawodnicy turnieju otrzymują pamiątkowe medale , zaś w każdej z czterech kategorii wiekowych wybieramy najlepszego bramkarza , zawodnika i strzelca; klasyfikujemy również OZPN-y , oceniając ich wyniki pracy i selekcji w poszczególnych rocznikach. Od lat najlepsze wyniki osiągają zespoły, zestawione z młodych piłkarzy ze stolicy, ale każdego roku wybrańcy do reprezentacji z tzw. terenu stawiają warszawskim drużynom twarde warunki na boisku. Tak było w ubiegłym roku ze strony zespołów Radomskiego OZPN, w tym natomiast swój udział mocno zaznaczyli piłkarze z okręgu siedleckiego. Oczywiście z każdej reprezentacji wyławiamy piłkarskie diamenty, które po oszlifowaniu będą błyszczeć na murawach. Ten system selekcji zawodników do kadry Mazowsza przynosi wymierne efekty, widoczne w rywalizacji na szczeblu ogólnopolskim, jak i liczbie późniejszych powołań do młodzieżowych reprezentacji Polski. Śmiało można powiedzieć zatem, że doroczny turniej o Puchar Prezesa Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej to przedsionek do niejednej piłkarskiej kariery!

(js)