16 października 2017

Udana kolejka mazowieckich drugoligowców

Trzynasta kolejka drugiej ligi była udana dla drużyn z Mazowsza. Znicz Pruszków i Legionovia zdobyły komplet punktów, a Radomiak w meczu kolejki zremisował z ŁKS-em Łódź.

Pojedynek z ŁKS-em pokazał, jak duże jest zainteresowanie piłką nożną w Radomiu. Stadion Miejski, na którym z konieczności rozgrywa swoje mecze Radomiak, nie był w stanie pomieścić kibiców chcących obejrzeć to widowisko. Wszystkie z czterech tysięcy miejsc były zajęte, a dla wielu sympatyków futbolu zabrakło biletów.
Dobrze, że już w przyszłym roku zostanie oddany do użytku (przynajmniej częściowo), nowy stadion Radomiaka, który docelowo ma pomieścić 15 tysięcy widzów. W pierwszej fazie inwestycji, wartej 110 milionów zł, wzniesiona będzie główna trybuna stadionu, a także dołączona do niej hala widowiskowa. Ogółem w pierwszej części budowy powstaną dwie trybuny wzdłuż boiska, o pojemności co najmniej 5,5 tys. miejsc. W drugiej fazie mają być budowane trybuny za bramkami, także zadaszone.
Łodzianie przyjechali do Radomia po zwycięstwo i już od początku spotkania ruszyli do ataku. Najgroźniejszą akcję piłkarze ŁkS-u przeprowadzili w 29. minucie, kiedy po dośrodkowaniu z prawej strony boiska akcję strzałem z pięciu metrów zamykał były zawodnik Legii Warszawa – Kamil Rozmus. Wszyscy widzieli już piłkę w siatce, ale w nieprawdopodobny sposób obronił to uderzenie, powracający po kontuzji do bramki Zielonych – Hubert Gostomski, wykazując się wręcz kocią zwinnością. Mając już piłkę za plecami, instynktownie zareagował, zdołał odwrócić się w powietrzu i sparował ją na poprzeczkę. Tuż przed przerwą goście mieli jeszcze jedną dobrą okazje do otworzenia wyniku, ale strzał głową Piotra Pyrdoła o centymetry minął słupek. Drugą połowę lepiej zaczęli radomianie. W 52. minucie, po akcji w stylu szczypiornistów, piłka wędrowała po obwodzie pola karnego rywali, aż w końcu trafiła do najlepszego strzelca II ligi – Leandro. Mocne uderzenie Brazylijczyka odbiło się od nogi, kolejnego w barwach łodzian, byłego legionisty – Bartosza Widejki i zaskoczyło bramkarza ŁKS-u. Radomiak prowadził 1:0, a mecz z każdą chwilą nabierał tempa. Dwie minuty później Zieloni powinni podwyższyć prowadzenie. Hiszpan Simon Colina przechwycił piłkę na środku boiska i w błyskawicznym tempie znalazł się pod bramką rywali, ale jego strzał trafił w głowę łódzkiego obrońcy. Piłka spadła pod nogi Gwadelupczyka Matthieu Bemby, który udanym zwodem minął wychodzącego na przedpole bramkarza ŁKS-u Michała Kołbę, ale z ostrego kąta nie zdołał skierować piłki do pustej bramki. Ełkaesiacy przebudzili się w ostatnim kwadransie gry. W 83. minucie przeprowadzili efektowną akcję zakończoną pięknym strzałem z dystansu Damiana Guzika. Hubert Gostomski tym razem był bezradny i mecz zakończył się remisem 1:1.
   Legionovia pokonała na swoim boisku Błękitnych Stargard. W 10. minucie gości na prowadzenie wyprowadził Patryk Skórecki. Podopieczni trenera Mirosława Jabłońskiego zareagowali błyskawicznie i pięć minut później było już 1:1. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Mateusza Żebrowskiego, efektowną przewrotką wyrównał Grzegorz Mazurek. Legionovia drugą bramkę zdobyła jeszcze przed przerwą. Przemysław Rybkiewicz wykończył szybką kontrę gospodarzy i po pierwszej połowie zespół z Legionowa prowadził 2:1. Druga część meczu toczyła się pod dyktando Błękitnych, ale znakomicie dysponowany był bramkarz legionowian Mateusz Pusek broniący wszystkie strzały rywali. Nasi piłkarze skoncentrowali się na defensywie i dowieźli korzystny rezultat do końcowego gwizdka. Trzy punkty z Krakowa przywiózł także Znicz Pruszków. Mimo, że znajdująca się na piątym miejscu w tabeli – Garbarnia, była zdecydowanym faworytem tej potyczki, to musiała uznać wyższość piłkarzy spod Warszawy. Jedyną bramkę w tym meczu, precyzyjnym uderzeniem z rzutu wolnego, zdobył na minutę przed końcem spotkania Maciej Machalski i Znicz wygrał 1:0. W tabeli II ligi nadal prowadzą Warta Poznań i Radomiak (oba zespoły mają po 26 pkt.), Legionovia jest ósma, a Znicz dziewiąty (obie drużyny po 17 pkt).