24 listopada 2019

Zakończyła się pucharowa jesień na Mazowszu

Ostatnim akordem mazowieckiego Pucharu Polski były rozegrane w weekend półfinały w regionie warszawskim. Victoria Sulejówek wygrała na swoim boisku z Błonianką 3:1, a Drukarz Warszawa na Bemowie przegrał z Mszczonowianką 2:5. Zwycięzcy meczów półfinałowych awansowali do drugiego etapu rozgrywek.

Mszczonowianka do przerwy prowadziła z Drukarzem 2:0 po bramkach Damiana Pociecha oraz Mateusza Glińskiego z rzutu karnego. Warszawiacy także mieli kilka dogodnych okazji do zdobycia goli, ale Mariusz Chmielewski minimalnie chybił, a Bartłomiej Świniarski strzelił w poprzeczkę. Po zmianie stron dwa razy trafił Piotr Cudny i goście wygrywali już 4:0. Drukarz poderwał się do walki i też zaczął strzelać gole. Najpierw bramkarza rywali pokonał Kacper Gałązka, a następnie z rzutu karnego Bartłomiej Świniarski. W końcówce piątego gola dla grającej już w dziesiątkę Mszczonowianki (po czerwonej kartce dla Piotra Wójcika), zdobył Damian Pociech.

W drugim półfinale rozegranym w Sulejówku zmierzyli się dwaj czwartoligowcy z grupy południowej. W lidze mecz tych drużyn (rozegrany w Błoniu) zakończył się zwycięstwem Victorii 3:0. W spotkaniu pucharowym także lepsi okazali się podopieczni trenera Krzysztofa Dębka. W pierwszej połowie gole dla gospodarzy strzelili Stanisław Ławcewicz-Musialik oraz Julian Świątek. Po przerwie trzecią bramkę dołożył Kacper Jarosz. Błonianka odpowiedziała tylko trafieniem Dawida Brewczyńskiego w doliczonym czasie gry. W pozostałych okręgach (oprócz wyłonienia drużyn, które będą brać udział w drugim etapie rozgrywek pucharowych), odbyły się także finały.

Najwcześniej rozgrywki wojewódzkie zakończyły się w grupie płockiej oraz siedleckiej, a zdobywcami lokalnych pucharów zostały Wisła II Płock i Mazovia Mińsk Mazowiecki. W finale rozegranym na boisku w Wykowie, rezerwy Wisły Płock wygrały z grającą o szczebel niżej Deltą Słupno 2:1. Długo w tym spotkaniu zanosiło się na niespodziankę. Delta (szósta drużyna w tabeli „okręgowki”) po bramce zdobytej już w pierwszej połowie z rzutu karnego przez Damiana Szczytniewskiego do 70. minuty prowadziła 1:0. Końcówka meczu należała jednak do Nafciarzy. Dwa gole zdobyte przez Oliwiera Osmańskiego zapewniły Wiśle zwycięstwo 2:1.

Finał rozegrany w Mińsku Mazowieckim także do końca trzymał kibiców w napięciu. Faworyzowana – czwartoligowa Mazovia od 17. minuty prowadziła z Płomieniem Dębe Wielkie 1:0 po strzale Wojciecha Wociala. Występujący w lidze okręgowej Płomień (zajmujący po rundzie jesiennej szóste miejsce) nie poddawał się i w 72. minucie Daniel Matwiejczyk znakomitym strzałem w okienko doprowadził do remisu. Kiedy wydawało się że o losach meczu będą musiały zadecydować rzuty karne, tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego Krystian Przyborowski zdobył drugiego gola dla Mazovii, która wygrała ostatecznie 2:1.

Tydzień później kończyły się zmagania pucharowe w grupie radomskiej oraz ciechanowsko-ostrołęckiej, gdzie doszło do dużej niespodzianki. W półfinałach z rozgrywkami pożegnały się czwartoligowe MKS Przasnysz oraz Wkra Żuromin. Przasnyszanie zremisowali w Nasielsku ze Żbikiem 2:2 ale ulegli w rzutach karnych 4:5, natomiast Wkra Żuromin także 2:2 zremisowała z Ostrovią Ostrów Mazowiecka, a w serii jedenastek uległa 3:5. W finale Żbik na swoim boisku przegrał z Ostrovią 1:3. Trzy gole dla drużyny z Ostrowi Mazowieckiej strzelił Patryk Gromek, gospodarze odpowiedzieli tylko trafieniem Michała Ernesta.

W radomskim w finale spotkali się dwaj czwartoligowcy. Na stadionie MOSiR-u w Radomiu Oskar Przysucha wygrał z Pilicą Białobrzegi 2:1. Początek meczu należał do Pilicy. W 12. minucie w sytuacji sam na sam z bramkarzem Oskara – Patrykiem Grejberem znalazł się Konrad Paterek, ale trafił w golkipera rywali. Dziesięć minut później ponownie Paterek strzelił z dystansu, ale i tym razem górą był Grejber. Prowadzenie dla Oskara tuż przed przerwą uzyskał Kacper Rak. Drugi gol dla drużyny z Przysuchy padł na początku drugiej połowy po samobójczym strzale Rafała Białeckiego. Bramkę dla Pilicy zdobył Michał Dobkowski.

W drugim, wiosennym etapie rozgrywek o Puchar Polski na Mazowszu zagra sześć drużyn z III ligi: Legia II Warszawa, Broń Radom, Polonia Warszawa, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Ursus Warszawa oraz Świt Nowy Dwór Mazowiecki; sześć zespołów z IV ligi: Wisła II Płock, Mazovia Mińsk Mazowiecki, Oskar Przysucha, Pilica Białobrzegi, Victoria Sulejówek i Mszczonowianka; oraz czterech przedstawicieli grup wojewódzkich: Delta Słupno, Płomień Dębe Wielkie, Ostrovia Ostrów Mazowiecka i Żbik Nasielsk.